Слово, пісне, думо Кобзарева,

Ви — окраса й суть мого життя

 

Літературно-музична композиція


Мета.

- Познайомити учнів на основі історичних фактів з етапами розвитку української мови, з перешкодами роз­витку української мови та її становлен­ня.

- Допомогти учням впевнитись у стійкості нашого народу як носія ук­раїнської мови. Сприяти усвідомлення великого значення національної мови у житті людини.

- Розвивати почуття національної гор­дості.

- Виховувати шану і любов до рідної мови, до Батьківщини, національної культури.

Обладнання.

Плакати, хліб-сіль, ук­раїнський рушник, ілюстрації, калина, магнітофон.

Епіграф:

О, мова рідна!

Їй гаряче віддав я серце недарма.

Без мови рідної, юначе,

й народу нашого нема.

(В. Сосюра)

Написи на дошці, плакати.

1. Той. хто не знає рідної мови або цурається її, засуджує себе на зли­денність душі.

(В. Сухомлинський)

2. Мова — то цілюще народне дже­рело. і хто не припаде до нього вустами. той сам всихає від спраги.

(В. Сухомлинський)

3. Копи зникає народна мова — на­роду більше нема!

(К. Ушинський)

4. Мова — така ж давня істота, як і народ, що його витворив.

(Панас Мирний)

5. Українська мова в багатстві, ви­тонченості й гнучкості форм не поступається ані жодній із сучасних літера­турних мов слов'янства.

(М. Драгоманов)

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

II. Мотивація навчальної діяльності.

(На фоні музики звучить вірш В. Пустовіт «Неопалима купина»).

Читець.

Рідна мова — то матері слово.

Вона,

Як та неопалима купина.

Ніколи не згорить, ніколи не зів'яне,

Бо в ній — народу серце полум'яне.

Мово моя!

Я тебе захищаю й люблю.

Я твій цвіт бережу, я твій плід не згублю.

Дорогий і найкращий мій спадок,

Я тебе заступлю від міщанських нападок.

Мово моя!

В усіх заблудних на вустах воскресни,

Хай після сну буяють рясно весни,

Блакитною трояндою мани, зори,

Лиш не мовчи, а вільно говори!

Як горлиці крило, легка ти і м'яка,

Як цвіт любові, бережно п'янка.

Ви в мелодійність вслухайтесь її,

Й відчуєте, чим славні солов'ї.

Вона барвиста, як травневі луки,

В піснях, як зустріч з далечі — розлуки,

У жартах вогняна і безоглядна,

У колискових — лагідно принадна.

Мово моя!

Хай обходять тебе підла зрада й журба,

Я — твоя берегиня і вірна раба,

Яволодарка слів, що посіяла ти,

Тож красуйся в стомовній сім'ї і цвіти.

Ти — єдине, що я не згублю й не віддам.

Ти — мій скарб, ти — високий мій храм,

Щоб нам не спити гіркоту до дна,

Святись, неопалима купина.

(В. Пустовіт)

III. Повідомлення теми та мети уроку.

IV. Сприйняття й усвідомлення ново­го матеріалу.

(Звучить пісня про Україну за вибо­ром учителя).

Слово вчителя.

“Мово рідна! В тобі мудрість віків, і пам'ять тисячоліть, і зойк матерів у годину лиху, і переможний гук ли­царів у днину побідну, і пісня серця дівочого в коханні своїм, і крик ново­народженого, в тобі, мово, неосяжна душа народу — його щирість і щедрість, радощі й печалі, його труд і піт, і кров, і сміх, і безсмертя його. Арфо серця мого! Люблю зажуру пісень твоїх і невмирущий оптимізм гумору твого, і музику слів твоїх. Скарбе мій єдиний, з тобою я найбагатший і найдужчий в світі, без тебе — перекотиполе, що його вітер несе у сіру безвість, у млу небуття. Тверди­не моя і захисток, і гордість, і розрада в годину сумну. Люблю тебе і в гніві, коли ти клекочеш, як вулкан, і гримиш громами на ворогів, і вбити можеш словом єдиним, як блискав­кою. Люблю і твою ніжність, лас­кавість, лагідність, коли ти одним-однісіньким словом зігріваєш, мов сонце, і підносиш над хмари та між зорі, і повертаєш до діяння, до життя, наснаго моя і мудрий вічний вчителю мій!

Світлоносна! Ти завжди вабиш, ча­руєш на теплі й могутні хвилі свої і я, вірний і вічний юнга твій... Єдина печаль проймає, що не вистачить життя, аби переплисти твій мовний океан. Бо ти є Вічність. Ти є Правда, Добро, Краса на­роду нашого...»

(С. Плачинда)

Читець.

Рідне слово

Слово, пісне, думо Кобзарева,

Ви — окраса й суть мого життя,

Ніби долю родового древа,

Пронесу вас крізь терни життя.

Рідним словом земляків стрічаю,

З ним щодень мужнію і росту,

З творчості народної черпаю

Мудрість предків, їх любов святу.

До землі і щедрості зернини,

Що нутрує в стиглім колоску.

Непорочність збережу дитинну,

Мови рідної відстою чистоту.

Нам плекать скарб одвічний — мову

На шляхах оновлень — у борні!

Українське розмаїте слово

Дала мати з молоком мені.

(Г. Шанько)

Звучить пісня Т. Петриненка «Ук­раїна».

Бесіда.

1. Що вам відомо про історію ук­раїнської мови?

2. Чи завжди український народ мав право вільно говорити своєю мо­вою?

3. Які вам відомі заборони ук­раїнської мови?

Літописець.

«1720 рік, 5 жовтня. Указ Петра І. «В Киево-Печерской й Черниговской типографиях вновь книг никаких, кроме церковных изданий, не печатать, да й оные с великороссийскими изданиями такими ж церковными книгами справливать прежде печати».

Читець.

А мова не корилася царю — ані царю, ані його сатрапам, з орлом двоглавим стаючи на прю, що брав її у пазуристі лапи. Несла устами відданих синів мужицьку правду відданих синів, мужицьку правду, ту, що є колюча, сміялась з ненависних панів, що їхня правда на всі боки гнуча. Плюндрованій, не надавали прав, немов на звіра, об'являли лови. Орел впивався в душу, тіло рвав, він був безмозкий, хоч і двоголовий. Заборонити дереву рости, ширяти вольній птиці у блакиті, живій ріці між берегів плисти, ходити сонцю по своїй орбіті? Заборонить дощеві поливать гінке стебло, щоб не зросло колосся, поетові — писать і малювать, щоб приректи народ на безголосся? О як хотіла, прагла воля зла, щоб ти була лиш суржиком, мішанина:

щоб вічно недорікою була на втіху скалозуба — міщанина!

(Л. Стеценко)

Звучить пісня на слова В. Стуса «За літописом самовидця».

Літописець.

М. Грушевський, «Історія Русів» «По школах почали вчити по-російськи, хлопцям вчителі мали вправляти мову, аби говорили й ви­мовляли так, як великоруси. Навіть по церквах велено, читаючи або слухаю­чи, так само вимовляти, як великоро­си вимовляють. Уряд хотів, щоб українці згодом зовсім на велико­російську мову перейшли, а свою за­кинули».

Читець.

Я гул століть, як шум віків,

Як бурі подих, — рідна мова,

Вишневих ніжних пелюстків,

Сурма походу світанкова,

Неволі стогін, волі спів,

Життя духовного основа.

Цареві блазні і кати,

Раби на розум і на вдачу,

В ярмо хотіли запрягти

Її, як дух степів гарячу,

І осліпити, й повести,

На чорні торжища, незрячу.

Хотіли вирвати язик,

Хотіли ноги поламати,

Топтали, під шалений крик,

В'язнили, кидали за грати,

Зробить калікою з калік

Тебе хотіли, рідна мати.

Ти вся порубана була,

Як Федір у степу безрідний,

І волочила два крила

Під царських маршів тупіт грізний, —

Але свій дух велично грізний

Як житнє зерно берегла.

Мужай, прекрасна наша мово,

Серед прекрасних братніх мов,

Живи, народу вільне слово

Над прахом царських корогов,

Цвіти над нами веселкова, —

Як мир, як щастя, як любов!

(М. Рильський)

1 -й учень.

То було за царизму. Та ось на ка­лендарі XX століття. 1938 року Сталін підписав постанову про обов'язкове вивчення російської мови в усіх шко­лах національних республік. Вже 10 квітня 1938 року вийшла постанова ЦК КП (б) У «Про реорганізацію шкіл на Україні». Більшість шкіл стають російськомовними.

2-й учень.

І на початок 60-х років. Знамени­та хрущовська відлига. Вона дала ба­гато імен, від яких війнуло подихом вільної людини, гідної своєї мови, своєї землі, свого народу... І серед них — В. Стус, В. Симоненко, Л. Кос­тенко, Г. Тютюнник та ін.

Читець.

Ще в дитинстві я ходив у трави,

В гомінливі трепетні ліси,

Де дуби мовчали величаво

У краплинках ранньої роси.

Бігла стежка в далеч і губилась,

А мені у безтурботні дні

Назавжди, навіки полюбились

Ніжні і замріяні пісні,

В них дзвеніло щастя непочате,

Радість невимовна і жива,

Коли їх виводили дівчата,

Як ішли у поле на жнива.

Ті пісні мене найперше вчили

Поважати труд людський і піт,

Шанувать Вітчизну мою милу,

Бо вона на цілий світ.

(В. Симоненко)

Звучить пісня «Ніколи не ставав я на коліна».

1 -й учень.

28 жовтня 1989 р. Верховна Рада УРСР прийняла «Закон про мови в Ук­раїнській РСР», який вводився в дію з січня 1990 р. В цьому документі українська мова визнана державною. 10 стаття Конституції України узаконила українську мову як державну.

Читець.

О рідне слово, хто без тебе я?

Осміяний людьми кретин-стиляга,

Мертвяк, оброслий плиттям сарко­фага,

Прах, купа жалюгідного рам'я.

Моя ти — пісня, сила і відвага,

Моє вселюдське й мамине ім'я.

Тобою палахтить душа моя,

Втишається тобою серця спрага.

Тебе у спадок віддали мені

Мої батьки і предки невідомі,

Що гинули за тебе на вогні.

Так не засни в запиленому томі,

В неткнутій коленкоровій труні —

Дзвени в моїм і правнуковім домі!

(Д. Павличко)

V. Узагальнення й систематизація знань учнів.

Бесіда.

1. Чи потрібно сьогодні боронити на­шу мову?

2. Чи потрібно шанувати рідну мову?

3. Як, на вашу думку, можна збагати­ти свою мову?

VI. Підведення підсумків уроку.

Слово вчителя.

Українська мова — скарбниця духов­них надбань народу, досвіду, праці, творчості і співжиття багатьох поколінь українського народу, оберіг народу, йо­го звичаїв, традицій, запорука інтелек­туального зростання, розвитку, поступу в загальнолюдському житті.

«Століттями мова народу була тією повноводною рікою, — писав В. Сухомлинський, — яку ми називаємо по­езією. Поетична грань жила в слові, і слово було немислиме без неї, як не­мислима ріка без води, повноводність — без глибини. Той, хто не знає рідної ма­теринської мови або цурається її, засу­джує себе на злиденність душі.

Мова — то цілюще народне джерело, і хто не припаде до нього вустами, той сам всихає від спраги».

Читець.

На всі багатства і припливи мод

Шануймо мову серцем і вустами.

Народ без мови — це вже не народ.

Без мови всі б ми сиротами стали.

Ідуть гріхи за нами і борги.

Від них зректися — не шукаймо броду.

Шануймо мову над усі боги,

Якщо ми хочемо зватися народом.

(С. Софієнко)

Звучить пісня В. Крищенка «Батьків­ська пісня».

Сайт создан в системе uCoz